Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji

Rozwój turystyczny gminy Wojciechów ściśle związany jest z kowalstwem. Tu od 25 lat odbywają się ogólnopolskie imprezy kowalskie, w których każdego roku bierze udział ponad 60 kowali z Polski i krajów ościennych. W imprezie uczestniczy niemal 15 tys. turystów.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - logo z metalu

W Wojciechowie funkcjonuje jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, 90 – letnia kuźnia, działa Stowarzyszenie Kowali Polskich. Pielęgnując kowalskie tradycje i chroniąc ten ginący zawód przed zapomnieniem, miejscowość stała się centrum kowalstwa w Polsce,. Wykorzystując wizerunek Wojciechowa jako stolicy kowalstwa polskiego w oparciu o funkcjonujące atrakcje turystyczne powstał Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji, który obejmuje sześć „gwoździ programu”, pozwalających poznać kowalstwo od procesu wytopu metali do powstania gotowej podkowy.

Wędrówka Szlakiem Żelaza i Kowalskich Tradycji to doskonała oferta dla grup dziecięcych i młodzieżowych doskonale wpisująca się w zajęcia z edukacji regionalnej w zakresie ginących zawodów. Wojciechów jako wioska tematyczna związana z tradycjami kowalskimi, przyciąga rzesze turystów indywidualnych jak również liczne grupy wycieczkowe. Ten całodniowy pobyt na Ziemi Wojciechowskiej ciszy się ogromną popularnością gdyż świetnie się tu bawią zarówno dzieci jak i nauczyciele.

Nasz atut to gościnność lubelskiej wsi oraz profesjonalizm. W każdej z atrakcji turystycznych zapewniona jest profesjonalna obsługa przewodnika bądź instruktora prowadzącego warsztaty. Na szlaku funkcjonują bogato zaopatrzone sklepiki oferujące sprzedaż pamiątek wykonanych przez miejscowych twórców ludowych.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji uzyskał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny 2010. Otrzymał również tytuł Perełki Lubelszczyzny 2009 r. oraz III nagrodę w konkursie na najciekawszy pakiet turystyki wiejskiej podczas II Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL Kielce`2010

Serdecznie zapraszamy

Aby podziwiać ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej w jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa trzeba wspiąć się na szczyt XVI wiecznej Wieży Ariańskiej.

W programie:

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - Muzeum Kowalstwa

Opowieści z życia kowala – krótka lekcja historii kowalstwa
Zwiedzanie imitacji starej kuźni, części poświęconej narzędziom rolniczym oraz ekspozycji podków dla koni i bydła, kolekcji replik broni średniowiecznej, ekspozycji wyrobów kowalstwa artystycznego kowali polskich i zagranicznych (bogate kolekcje krzyży, żyrandoli a także kute akwarium, patera na owoce wykonana przez kobietę, żelazny pas cnoty)
Ostrzenie siekiery na ręcznej szlifierce,
granie marsza kowalskiego na kowadle,
podkówkowy test na inteligencję,
Pobyt w Muzeum kończy „Legenda o podkowie szczęścia” – niezwykle barwna opowieść, słuchana chętnie, zarówno przez przedszkolaków jak i licealistów.
W cenie biletu przewidziane jest również zwiedzanie Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego, w którym zgromadzono przedmioty z lat 1920-30, oraz eksponaty dokumentujące dzieje Wojciechowa wraz makietą XIV-wiecznego średniowiecznego grodziska i znaleziskami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych. Przy Muzeum działa Galeria Sztuki Ludowej, w której można kupić podkówkę „na szczęście”, certyfikat zdobycia szczytu Wieży Ariańskiej oraz wybić pamiątkową monetę.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - zwiedzanie muzeum

Na placu przy Wieży Ariańskiej istnieje możliwość zorganizowania ogniska. Nieodpłatnie wypożyczamy sprzęt do gier i zabaw na bezpiecznym i przestronnym placu przy Wieży Ariańskiej. Posiadamy chustę animacyjną, piłki, skakanki, liny, worki, ringo, sprzęt do badmintona. Muzeum czynne codziennie w godz. 10.00 – 17.00, od października do kwietnia w niedzielę nieczynne

Kontakt: Muzeum Kowalstwa, Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, Wojciechów 9; 24 – 204 Wojciechów Tel./fax (081) 517 72 10, 517 76 22 e- mail: gok@agroturystyka.pl; www.gokwojciechow.pl, www.kowale.com.pl

Zajęcia warsztatowe w Wieży Ariańskiej dla grup dziecięcych i młodzieżowych, które obejmują wykonywanie podkowy z masy solnej. Pod fachową opieką instruktora dzieci własnoręcznie wykonują podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. „Kując” podkowę z tego plastycznego i bezpiecznego materiału dzieci na chwilę zamieniają się w małych kowali. Nadają jej właściwy kształt, robią otwory na hufnale czyli gwoździe kowalskie, następnie zdobią ją tak, aby każda z nich była podpisana znakiem wykonawcy i stanowiła wyrób niepowtarzalny i indywidualny.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - wykonanie podkowy z masy solnej

Podczas zajęć dzieci poznają różnicę miedzy podkową zimową i letnią, podkową dla koni wojskowych czy, na przykład, ciągnących dorożkę po miejskim bruku. Uczą się, że czasem kopyto jest chore i należy zrobić podkowę ortopedyczną. To doskonała nauka połączona z zabawą. Podkowy, upieczone na miejscu są doskonałą pamiątką
z Wojciechowa.

Czas wykonywania 40 min. czas pieczenia ok. 1 godz.

Możliwość przeprowadzenia warsztatów codziennie w godz 9.00 – 16.00 z wyjątkiem sobót i niedziel. Kontakt: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie Wojciechów 9, 24 204 Wojciechów, Tel./fax (081) 517 72 10, 517 76 22 e-mail: gok@agroturystyka.pl; www.kowale.com.pl www.gokwojciechow.pl

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - Kuźnia Romana Czernieca

Jedna z najsłynniejszych kuźni w Polsce wybudowana w 1920 r. Do dziś wykonywane są tu ręcznie wyroby artystyczne, naprawiane narzędzia rolnicze oraz podkuwane konie. Kuźnię odwiedzają liczne grupy wycieczkowe z kraju i zagranicy.

Wizyta u kowala obejmuje:
– Zwiedzanie kuźni,
– Barwne opowieści kowala Romana o dziejach wojciechowskiej kuźni,
– Pokaz kucia podkowy z czynnym udziałem wycieczkowiczów,
– Zwiedzanie galerii wyrobów kowalskich,
– Zakup pamiątek (podkowy na szczęście i inne wyroby kowala)

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - kowal przy pracy

Mali turyści podczas zwiedzania kuźni pełnią rolę pomocników kowala, odgrywając rolę zarówno ucznia jak i często…. konia. Kowal z Wojciechowa jest doskonałym gawędziarzem, swoją wiedzę przekazuje w sposób interesujący i bardzo dowcipny, dlatego lekcja w kuźni jest bardzo często przerywana salwami śmiechu.

Ponadto dodatkową atrakcją jest znajdująca się przy kuźni rzeźba konia naturalnej wielkości, będącą oryginalnym tłem dla pamiątkowych fotografii dla osób chcących uwiecznić pobyt w Wojciechowie.

Czas zwiedzania 1 godz.
Czynne: godz. 8.00 – 19.00 codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt
Kontakt: Kuźnia Roman Czerniec Wojciechów 153, 24 – 204 Wojciechów tel. (081) 517 73 05 , tel. kom. 0691 053 403, e-mail:czerniec@czerniec.pl, www.czerniec.pl

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - obiad u kowalowej

Gospodarstwo agroturystyczne Danuty Czerniec zaprasza odwiedzające Wojciechów grupy wycieczkowe na domowe obiady. Dom położony jest na wzniesieniu, otoczony pachnącym ogrodem z dużą ilością wolnej, choć ciekawie zaaranżowanej przestrzeni. Z tarasu rozciąga się widok na Wieżę Ariańską.

Na gości czekają dwie duże jadalnie z kominkiem. W ogrodzie znajduje się plac zabaw z trampoliną, miejsce na ognisko i zadaszona wiata, w której można zjeść upieczone kiełbaski, nawet w czasie deszczu. Gospodarstwo organizuje również Zielone Szkoły dla których przygotowano niemal 50 wygodnych miejsc noclegowych w pokojach wyposażonych w kute meble wykonane przez gospodarza.

Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji - zabawy u kowalowej

Dla grup wycieczkowych gospodyni oferuje możliwość zorganizowania ogniska. Dodatkową atrakcją są warsztaty z wypiekania bułek drożdżowych. Organizowane są tu również, przyjęcia komunijne, weselne i okolicznościowe.

Uwaga: Obiady i ognisko wyłącznie na wcześniejsze zamówienie

Czynne codziennie.
Kontakt: „U Kowalowej” Gospodarstwo Agroturystyczne Danuty Czerniec Wojciechów 153, 24 204 Wojciechów tel. (081) 517 73 05 t el. kom. 665 49 10 22 e-mail: kowal@agroturystyka.pl www.czerniec.pl

Zajęcia warsztatowe w Młynie Hipolit dla grup dziecięcych i młodzieżowych podczas których wytopiony w dymarce metal jest odlewany w formie, którą każdy z małych artystów wykonuje z gliny według własnego projektu. Odlane sztabki metalowe stanowią doskonałą pamiątkę z pobytu na Ziemi Wojciechowskiej. Ponadto dla grup wycieczkowych Muzeum proponuje: płukanie złota, zwiedzanie wystawy minerałów, skamieniałości i meteorytów połączoną z pokazem erupcji wulkanu oraz prezentacją multimedialną pt. „Księżyc”, a także lekcję „Świat zamknięty w bursztynie” – historia bursztynu i pokaz szlifowania oraz zajęcia w Planetarium Młyn Hipolit zaprasza również na spacery doliną rzeki Bystrej, podglądanie przyrody ożywionej i nieożywionej. Gry i zabawy terenowe np. zawody na orientację, ognisko, przejażdżki bryczkami i kulig Czas min. 1,5 godz.
Kontakt. Młyn Hipolit Anna i Grzegorz Bukowscy Nowy Gaj 18a, 24-204 Wojciechów Tel/Fax (0-81) 51 78 129, Tel. kom. (0) 505 288 292 e-mail: mlynhipolit@poczta.onet.pl; www.mlynhipolit.pl