XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie - zaproszenie

XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie już jutro!

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pełną parą przygotowuje się do rozpoczęcia XXIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Przy Wieży Ariańskiej rozstawiane są paleniska i kowadła, kuźnia przygotowywana jest na dwutygodniowy pobyt adeptów sztuki kowalskiej.   

Warsztaty rozpoczną się we wtorek, 27 czerwca 2023 r. Realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, a ich głównym celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. 

Honorowym Patronatem XXIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich jest Pan Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego. 

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona Ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej blisko 500 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 54 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane pracą w metalu, ale także robotyk, geograf, instrumentalista. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.

W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz.

Zapraszamy