Wyjazd po dobre praktyki z Małopolski

/, Rozwój Gminy Wojciechów KSOW/Wyjazd po dobre praktyki z Małopolski

Wyjazd po dobre praktyki z Małopolski

Kolejnym etapem realizacji projektu pn. „Rozwój Gminy Wojciechów w oparciu o dziedzictwo kulinarne i tradycje kowalskie” realizowanego  przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie był Wyjazd studyjny „Dobre praktyki podejmowania inicjatyw społeczno – kulturalnych dla rozwoju
i promocji obszarów wiejskich”.

We wtorek, 6 września 2022 r. w godzinach porannych, 45 osób pod opieką pracowników GOK
w Wojciechowie wyruszyło w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej. Na miejscu czekał na grupę pan Wacław Idziak, autor i współautor wielu projektów rozwoju lokalnego nagrodzonych w konkurach ogólnopolskich, który od wielu lat zajmuje się tworzeniem wsi tematycznych. Po krótkim wprowadzeniu, grupa udała się do wsi Zakrzów, aby  się zapoznać  z działaniami „Centrum Kultury Kulinarnej”. W prowadzonym tam Inkubatorze Kuchennym panie uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, podczas których nie tylko zdobywały tajniki wykonywania chleba i bułek drożdżowych według receptur charakterystycznych dla Zachodniej Małopolski, ale również wykonywały burocorze, kulebiaki oraz inne wypieki według naszych tradycyjnych receptur. Na zakończenie warsztatów odbyła się degustacja wspólnie wykonanych produktów. Po powrocie do Kalwarii odbyła się dalsza część szkolenia poświęcona poznawaniu talentów oraz potencjału twórczego uczestników projektu.

Drugi dzień wyjazdu studyjnego rozpoczął „Warsztat interpretacji dziedzictwa kulturowego na przykładzie  Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej”.  Uczestnicy podzieleni na grupy ćwiczyli  nieoczywiste i efektywne formy zwiedzania i przekazywania wiedzy. Niezwykłym akcentem tego punktu było nie tylko poznawanie kompleksu klasztornego w sposób zadaniowy ale wspólne wykonanie pieśni w kościele głównym, które uwidoczniło niezwykłe zdolności muzyczne członków wyjazdu. Należy wspomnieć, że grupa wyjazdowa składała się z osób śpiewających w zespołach prowadzonych przez Koła Gospodyń czy inne organizacje dlatego śpiew towarzyszył uczestnikom w każdej wolnej chwili.

W godzinach przedpołudniowych Pan Wacław Idziak przeprowadził wykład nt. „Wioski tematyczne, inicjatywy społeczno – kulturalne oraz imprezy wspólnotowe w Lanckoronie i okolicy” podczas którego omówił ideę tworzenia wiosek tematycznych, zasady organizacji dużych imprez o charakterze wspólnotowym i rozproszonym, angażujących w jak największym stopniu mieszkańców i lokalne przedsiębiorstwa.

Następnie grupa udała się do Willi Tadeusz, gdzie po pysznym obiedzie, spotkała się z właścicielką tego miejsca z ciekawą z historią. Kolejnym punktem programu był wyjazd do Lanckorony, gdzie uczestnicy ćwiczyli „Aktywne formy prezentacji dziedzictwa kulturowego”. Zajęcia terenowe odbywały się na terenie „Chillout Targowa 19” oraz na rynku Lanckorony.  Grupa odwiedziła również miejscową pracownię ceramiczną oraz spotkała się z organizatorami inicjatywy społeczno – kulturalnej „Dwór w Lanckoronie”

Trzeci dzień wyjazdu poświęcony został na wypracowanie planu innowacyjnych form prezentacji dziedzictwa kulinarnego Ziemi Wojciechowskiej w powiązaniu z tradycjami kowalskimi Gminy Wojciechów. Uczestnicy wyjazdu szukali mocnych i słabych stron swoich miejscowości oraz całej gminy oraz wypracowywali szereg nowych pomysłów na działania. Naładowani dobrą energią i mnóstwem inspiracji w późnych godzinach wieczornych grupa powróciła do Wojciechowa.

Jesteśmy przekonani, że dzięki przeprowadzonym przez pana Idziaka warsztatom oraz poznaniu dobrych praktyk Lanckorony i okolic każdy z uczestników wyjazdu dostrzegł własny potencjał w tworzeniu oferty kulturalnej i turystycznej Gminy Wojciechów korzystając z osobistych predyspozycji a także rodzimego dziedzictwa kulturowego. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza wpłynie na zwiększenie aktywności zawodowej i społecznej uczestników wyjazdu .

2022-09-13T09:40:05+00:0012 wrzesień, 2022|Categories: Aktualności, Rozwój Gminy Wojciechów KSOW|