Wojciechów czeka na młodych kowali

//Wojciechów czeka na młodych kowali

Wojciechów czeka na młodych kowali

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pełną parą przygotowuje się do rozpoczęcia XXVIII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

Przy Wieży Ariańskiej rozstawiane są paleniska i kowadła, kuźnia przygotowywana jest na dwutygodniowy pobyt adeptów sztuki kowalskiej.
Warsztaty rozpoczną się we wtorek, 28 czerwca 2022 r. Realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego‼‼🔨
Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona Ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 450 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.
W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 52 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane pracą w metalu, ale także programista, dojarz czy biotechnolog. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.
W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Stanisław Wozowicz.
2022-06-27T17:02:03+00:0027 czerwiec, 2022|Categories: Aktualności|