Dokładnie 1 października 2023 r. minęło 84 lata od tragedii, jaka wydarzyła się w Szczuczkach w 1939 roku. Wtedy to, w miejscowej szkole Niemcy zamordowali i spalili 102 mężczyzn. Był to pierwszy na Lubelszczyźnie masowy mord ludności polskiej przez hitlerowskiego okupanta, a jednocześnie jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszej Gminy.
Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę października mieszkańcy Gminy Wojciechów i okolic zbierają się pod Pomnikiem Pomordowanych w Szczuczkach, aby uczcić pamięć tych tragicznych wydarzeń.
Podczas tegorocznych obchodów 84 – rocznicy tego wydarzenia, przy Kapliczce zebrało się bardzo wiele osób chcących uczcić pamięć ofiar i oddać im hołd. Byli to Przedstawiciele Władz Wojewódzkich, Powiatowych i Samorządowych, a także wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich i patriotycznych. Znaczną część zgromadzonych stanowili przedstawiciele wszystkich szkół z terenu Gminy Wojciechów i Kraczewic, a także mieszkańcy Szczuczek i okolicznych miejscowości. Na uroczystości nie mogło zabraknąć również pocztów sztandarowych oraz druhów strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Wojciechów oraz z Kraczewic.
Rocznicowe obchody rozpoczęły się złożeniem wieńców przed pomnikiem pomordowanych. Część oficjalną uroczystości zapoczątkowało wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Po wystąpieniu Wójta Gminy Wojciechów, Artura Markowskiego oraz zaproszonych gości, hołd poległym, swoimi koncertami oddali: młodzież ze Szkoły Podstawowej
w Palikijach, Koło Gospodyń Wiejskich „Jedyneczki” z Wojciechowa Kolonii Pierwszej oraz Kapela Wojciechowska. Po części artystycznej głos zabrał Jan Czępiński, który odczytał wspomnienia naocznych świadków Masowego Mordu.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. w intencji Pomordowanych odprawiona przez ks. Marka Jaworskiego, Proboszcza Parafii Łubki oraz ks. prof. Włodzimierza Bielaka z KUL . O oprawę mszy zadbali członkowie Kapeli Wojciechowskiej oraz pan organista.
Po mszy wystąpili: Orkiestra Dęta Osp w Wojciechowie i Roma Siniarska ze Stowarzyszenia „Pokolenia”. Głos zabrała również Cecylia Makuch z domu Marczyńska, której brat przeżył Masowy Mord w Szczuczkach, przytaczając wzruszający opis tych tragicznych wydarzeń. Po wystąpieniu mieszkańca wsi Szczuczki Ryszarda Wójcika, wszyscy zebrani wysłuchali „Ciszy” pięknie zagranej przez Kazimierza Kołodzieja Kapelmistrza Orkiestry Dętej.