Przygotowania do Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – Wojciechów 2021

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pełną parą przygotowuje się do rozpoczęcia XXVII Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich.

Ze względu na panujące warunki epidemiczne Warsztaty  odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej. Rozstawiane są paleniska i kowadła, plac  przygotowywany jest na dwutygodniowy pobyt adeptów sztuki kowalskiej.

Warsztaty rozpoczną się we wtorek, 29 czerwca 2021 r. Realizowane są przy wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.

Wojciechowska „Kuźnia Talentów” to jedyna szkoła kowalstwa w Polsce. Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego
i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400 osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.
W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 18 do 60 lat. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane pracą w metalu, ale także lekarz weterynarii, zdun czy tłumacz przysięgły. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni.
W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Jerzy Kwarciany z woj. lubelskiego.

Zapraszamy

Przygotowania do Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich – Wojciechów 2021 - baner