Podsumowanie Dożynek Parafialno – Gminnych Wojciechów 2021

//Podsumowanie Dożynek Parafialno – Gminnych Wojciechów 2021

Podsumowanie Dożynek Parafialno – Gminnych Wojciechów 2021

Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów, który od wieków zakorzeniony jest w naszej kulturze i tradycji.  Jest to również bardzo ważne dla rolników oraz mieszkańców wsi ludowe święto i radosny czas odpoczynku po ciężkiej pracy

Organizatorami Tegorocznego Święta Plonów byli Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, Urząd Gminy w Wojciechowie, Rada Gminy Wojciechów oraz Parafia Rzymsko – Katolicka w Wojciechowie.

Uroczystość rozpoczęła się korowodem dożynkowym, prowadzonym przez Orkiestrę Dętą z Wojciechowa z placu przed Kuźnią Romana Czernieca pod Wieżę Ariańską.  Na czele korowodu szli Starostowie Dożynek Justyna Zamojska z miejscowości Góra oraz Grzegorz Tarka z Łubek wraz z dziećmi Patrycją i Arkiem, które prowadziły pięknie udekorowany wózek z bukietem kwiatów. Następnie szli przedstawiciele Władz oraz delegacje
z Wojciechowa Kolonii Pierwszej i Stasina z wieńcami.

Na placu przy Wieży Ariańskiej Starostowie z towarzyszeniem dzieci przekazali na ręce Wójta kosz kwiatów jako symbol obfitości tegorocznych plonów.

Następnie została odprawiona Msza dziękczynna, którą celebrowali ks. Jan Hałasa, ks. Jarosław Siejko oraz ks. Sławomir Sura. Jak co roku oprawę muzyczną mszy przygotowała Orkiestra Dęta z Wojciechowa, która po jej zakończeniu zagrała półgodzinny koncert.

Podczas Dożynek mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wziąć udział konkursie wieńców dożynkowych oraz w Konkursie Publiczności.

Do tegorocznego konkursu zostały przedstawione dwa wieńce tradycyjne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jedyneczki” z Wojciechowa Kolonii Pierwszej oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina.

Wieńce oceniało Jury w składzie:

– Mariola Tymochowicz – kulturoznawca, etnolog, pracownik Instytut Nauk o Kulturze
– Monika Matuła-Wetzlich – Prezes Klubu Ziemianka, instruktor plastyczny i rękodzielniczy.

W swojej ocenie członkinie komisji brały pod uwagę zastosowanie  autentycznie   ludowych,   starych   wzorów,  użycie wyłącznie naturalnych materiałów, a także kształt i kompozycję wieńca, a także sposób prezentacji wieńca.  Delegacje przygotowały krótkie występy słowno – muzyczne, które zostały również poddane ocenie.

Po prezentacji przyszedł czas na występy zespołów działających na terenie Gminy Wojciechów. Licznie zebrana publiczność wysłuchała koncertu Klubu Seniora, a także obejrzała niezwykły spektakl pt. „W Zielonym Gaju” przygotowany przez grupę „Gajowe Gwiazdy i Gwiazdeczki” w ramach projektu realizowanego przez Fundację Sadownia. Na placu przy Wieży Ariańskiej odbywała się promocja Szczepień przeciwko COVID -19, promocja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która zachęcała zebranych do udziału w konkursie z nagrodami. Na dzieci czekały pompowane zjeżdżalnie i inne atrakcje, a także bańki mydlane i malowanie twarzy. Dla wszystkich delegacji oraz zespołów artystycznych biorących udział w Dożynkach przygotowane były potrawy z grilla. W godzinach 15.00 – 17.00 odbywało się głosowanie w Konkursie Publiczności. Zgromadzeni widzowie na specjalnych kuponach oddawali swoje głosy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

O 15.30 nastąpił obrzęd przekazania chleba dożynkowego. Starostowie Dożynek – Justyna Zamojska i Grzegorz Tarka  oddali w ręce Wójta Gminy Artura Markowskiego bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Chleb został podzielony wśród obecnych na scenie Przedstawicieli Władz.

Wójt podziękował rolnikom za ciężki trud pracy żniwnej. Uhonorował również starostów Dożynek, wręczając im dyplomy oraz statuetki z motywem podkowy i kłosów, wykute przez Romana Czernieca – kowala z Wojciechowa.

Głos zabrali również Bartosz Czajka – Doradca Społeczny Ministra Edukacji i Nauki, Michał Sumiński – Przewodniczący Rady Gminy Wojciechów, Joanna Kaznowska Radna Powiatowa w imieniu Starosty Powiatu Lubelskiego oraz Agnieszka Gąska Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.

Po części oficjalnej zebrani obejrzeli występy Kapeli Wojciechowskiej, Koła Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina i Kapeli z Morcinkowej Górki. Od godz. 17.00 widzowie bawili się przy Muzyce Stylowej Orkiestry Tanecznej z Lublina.

W przerwie zostały ogłoszone wyniki Konkursu Wieńców Dożynkowych. Decyzją jury pierwsze miejsce otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina, zaś drugie miejsce otrzymał wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jedyneczki” z Wojciechowa Kolonii Pierwszej. Obie delegacje otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Sponsorów Dożynek.

Po ogłoszeniu wyników do zabawy zaprosiła ponownie Stylowa Orkiestra Taneczna z Lublina. Po ich koncercie przyszedł czas na losowanie nagród w Konkursie Publiczności. Na wieńce oddano 106 głosów w tym 3 nieważne. Największą liczbę głosów – 52 otrzymał wieniec przygotowany przez KGW „Jedyneczki” z Wojciechowa Kolonii Pierwszej. Wykonawcy wieńca otrzymali nagrodę pieniężną, natomiast wśród osób głosujących zostały rozlosowane atrakcyjne nagrody – rower  ufundowany przez  Bank Spółdzielczy w Poniatowej oraz dwa talony o wartości 300 zł do zrealizowania w firmie Lavista. Nagrodę główną wręczył Paweł Mirosław Członek Zarządu Banku Spółdzielczego w Poniatowej.

Na zakończenie Dożynek, o godzinie 19.00 na scenie przy Wieży Ariańskiej wystąpił zespół RED QUEEN, który bawił publiczność do późnych godzin wieczornych.

Tegoroczne Święto Plonów przebiegło w miłej atmosferze, której sprzyjała piękna pogoda.

Dziękujemy serdecznie uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek Parafialno – Gminnych Wojciechów 2021: Starostom, delegacjom z wieńcami dożynkowymi, jury, sponsorom, księżom, Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Wojciechowie, dzieciom – Patrycji i Arkowi w strojach regionalnych , zespołom występującym na dożynkowej scenie oraz strażakom z OSP Ignaców.

Sponsorami tegorocznych dożynek byli:

Michał Sumiński – Przewodniczący oraz członkowie Rady Gminy Wojciechów, Artur Markowski  – Wójt Gminy Wojciechów, Tomasz Zielonka – Zastępca Wójta Gminy Wojciechów, Anna Pyź – Sekretarz Gminy Wojciechów, Bank Spółdzielczy w Poniatowej, Sklep Lewiatan, Firma Pawtrans, Market Stokrotka, Biesiada Wojciechów Barbara i Włodzimierz Czerniec, LOT Kraina Lessowych Wąwozów, Firma Alfa Sławomir Piech, Firma Lavista, Piekarnia Emto Emilia Filipiak, Firma STAHA Halina i Stanisław Maj, Tartak Wojciechów Roman Grelowski, Biuro Rachunkowe  Agnieszka Kołodziejczyk, Studnie Głębinowe Krzysztof Wdowiak, Gospodarstwo Szkółkarskie Ewa i Mirosław Kamińscy, Sklep Spożywczo – Przemysłowy „GUCIO” Sławomir Kruczek, Kuźnia Wojciechów – Roman Czerniec, Sklep Spożywczo – Przemysłowy ’’ANNA’’ Kazimierz Żywicki, Artykuły Spożywcze i Przemysłowe ”MARYLA’’ Maryla Filipiak, Sklep Spożywczo – Przemysłowy  Anna Gubańska

2021-08-24T15:45:35+00:0024 sierpień, 2021|Categories: Aktualności|