Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2021 – program

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2021 – program

W niedzielę, 4 lipca przy Wieży Ariańskiej po raz pierwszy odbył się MetalArt Festiwal, którego przesłaniem było propagowanie kowalstwa wśród lokalnej społeczności. Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie Kowali Polskich przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wojciechowie dofinansowana ze środków Województwa Lubelskiego oraz Powiatu Lubelskiego.

Opis imprezy

Festiwal skierowany głównie dla rodzin z dziećmi obfitował w mnóstwo atrakcji. Pomimo niesprzyjającej pogody wzięło w nim udział duże grono osób, które chętnie korzystały z proponowanych zabaw i warsztatów. Pod kierunkiem Kaliny Karolak i Adama Stolarczyka z Sandomierza wszyscy zainteresowani mogli nauczyć się repusowania metalu wykonując tą techniką ozdobne metalowe medaliony. Działania proekologiczne propagował Marcin Cimek z Kuźni Strachosław koło Chełma, który prowadził warsztaty z recyklingu żelaza. Podczas warsztatów zarówno dzieci jak i dorośli projektowali figurki, kwiaty a nawet motocykle z żelaza złomowego, które kowal trwale łączył pokazując przy tym jak można dać drugie życie wyrzuconym, metalowym przedmiotom.

Na kolejne warsztaty zapraszał wszystkich Krzysztof Gaczyński z Wałbrzycha. Proponował on tworzenie biżuterii z miękkiego metalu. Wszyscy uczestnicy warsztatów wykonywali samodzielnie wisiorki, bransoletki czy klamry z miedzi. Publiczność mogła również usłyszeć w wykonaniu Krzysztofa wiele legend kowalskich.

Ponadto pani Krystyna Czaplińska Rybaczek prowadziła warsztaty ceramiczne, Pracowania Szkła Artystycznego Marka Jargiłło – warsztaty grawerowania na szkle,  Monika Matuła Wetzlich z pomocą Klubu Seniora i Pań z Wojciechowa zapraszała na warsztaty biżuterii z koralików. Uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich proponowali udział w grach i zabawach kowalskich takich jak rzut podkową, układanie metalowych puzzli czy gra w hacele.

Imprezę uatrakcyjniły występu Kapeli Wojciechowskiej, Koła Gospodyń Wiejskich ze Stasina, Kapeli z Marcinkowej Górki. Gwiazdą wieczoru był Zespół Prymaki. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyło się NOCNE  KUCIE w wykonaniu mistrzów Romana Czernieca, Andrzeja Sowika, Kazimierza Kudły i Jerzego Kwarcianego. Publiczności chętnie brała udział w konkursie na wydłużanie metalu i innych zabawach z metalem. Podkowy wykute podczas pokazu zostały zlicytowane. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na leczenie Niny Słupskiej chorej na SMA.  Na zakończenie imprezy Krzysztof Gaczyński zaprezentował niezwykły pokaz tańca z ogniem.

Pomimo niesprzyjającej pogody impreza była bardzo udana i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się do naszego kalendarza.

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2021 - baner