Ogólnopolskie Spotkania Kowali 2023

Ogólnopolskie Spotkania Kowali

Ogólnopolskie Spotkania Kowali odbywają się w Wojciechowie od 1984 roku. Początkowo ich organizacją zajmowała się Scena Ludowa, natomiast od 1992 r. wydarzenia te organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, nieustannie wzbogacając ich formułę o nowe przedsięwzięcia mające na celu ratowanie i ochronę kowalstwa polskiego. Imprezy są dotowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

kowale przy pracy

Spotkania to trzydniowa impreza, organizowana w lata parzyste, podczas której spotykają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i zza granicy m.in. z Białorusi, Ukrainy oraz z Węgier. Są to mistrzowie wraz z pomocnikami, a także seniorzy kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym. W sumie w czasie imprezy Wojciechów gości ok 50 kowali.

Wydarzenie rozpoczyna Sympozjum, podczas którego prowadzone są wykłady na temat historii kowalstwa, etnografii, tradycyjnych i współczesnych technik kowalskich oraz zagadnień dotyczących zawodów pokrewnych.

Stałymi elementami wszystkich spotkań są dwa konkursy:

  • Kowalstwa artystycznego, w którym do oceny przedstawiona zostaje praca przywieziona przez uczestnika oraz praca wykuta na miejscu.
  • Konkurs o Nagrodę Kowali Polskich, w którym kowale głosują na prace swoich kolegów.
    Chętni uczestniczą również w pokazie kucia konia.
Konkurs o Nagrodę Kowali Polskich

Tematy prac konkursowych są bardzo różne. Na przestrzeni lat kowale w swoich kuźniach wykonywali m.in żyrandole, kraty, lampy ogrodowe, krzesła, ławeczki ogrodowe. Na miejscu, podczas konkursu w kolejnych latach powstawały m.in. patery na owoce, świeczniki, serwetniki, kołatki itp.

Jury złożone z etnografów, plastyków i kowali przy ocenie bierze pod uwagę: wykorzystanie tradycyjnych technik kowalskich, nawiązanie do tradycji regionalnych, estetykę, funkcjonalność, poziom artystyczny oraz wkład pracy w wykonanie prac.

Przedstawione do konkursu wyroby wzbogacają kolekcję Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie i jego otoczenie.

Imprezy urozmaica wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady.

kowadło

Wszystkich kowali i miłośników tego zawodu zainteresowanych uczestnictwem w Spotkaniach prosimy o kontakt z organizatorem:
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9, 24 – 204 Wojciechów
Tel./fax : (81) 517 72 10, (81) 517 76 22
e-mail: gok@agroturystyka.pl
e-mail: kowale@kowale.com.pl

Relacje z imprez na www.kowale.com.pl