II Ogólnopolski Bieg Ariański

II Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach Wojciechów 2023

W dniu 4 czerwca 2023 r przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie odbył się II Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach Wojciechów 2023.

Impreza w Wojciechowie odbyła się nie przypadkowo. W 1968 roku powstał Ludowy Klub Sportowy „Arianin” Wojciechów, który przez kilkadziesiąt lat opierał się na sekcji narciarskiej. Bogate tradycje narciarstwa biegowego w Wojciechowie są kontynuowane poprzez Bieg Ariański na nartorolkach. Organizatorem zawodów był Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie oraz Klub Sportowy Strażak Wojciechów Kolonia Pierwsza, który czuwał nad przebiegiem technicznym.

Celem imprezy była promocja sportu i aktywnego trybu życia, promocja dyscypliny sportu jaką są nartorolki, rywalizacja zgodnie z ideą Fair Play oraz wzrost integracji i aktywności fizycznej uczestników. Nartorolki to wspaniała alternatywa dla narciarstwa biegowego możliwa do uprawiania poza sezonem zimowym.

Impreza o charakterze ogólnopolskim odbyła się w urokliwej, przepełnionej walorami turystycznymi gminie Wojciechów, która bez wątpienia jest perełką na mapie Lubelszczyzny. Taka forma aktywności z całą pewnością zachęciła potencjalnych turystów do zwiedzania również okolicznych miejscowości, jak np. Nałęczów, Kazimierz Dolny czy Lublin.

Przebieg imprezy

W tegorocznej edycji imprezy wzięli udział uczestnicy z całego kraju. Główny bieg był rozgrywany na dystansie 15 kilometrów ze startem i metą przy Wieży Ariańskiej. W biegu wzięło udział 26 zawodników/zawodniczek. Dzieci i młodzież rywalizowały na krótszych trasach liczących 2km i 4km. W zawodach dla dzieci i młodzieży na łyżworolkach udział wzięło 23 osoby z różnych grup wiekowych. Dodatkową atrakcją był marsz nordic-walking. Zorganizowane zawody zgromadziły dużą liczbę kibiców. Publiczność z ciekawością przyglądała się rywalizacji na trasie biegu.

W przeprowadzonych zawodach zostały wyłonieni najlepsi zawodnicy/zawodniczki z poszczególnych grup wiekowych. Najlepsi zawodnicy/zawodniczki w kategorii OPEN biegu głównego otrzymali statuetki wykonane przez lokalnych przedsiębiorców. Dla wszystkich zawodników, którzy brali udział w zawodach zostały rozlosowane nagrody w loterii fantowej, dzięki czemu każdy zawodnik wrócił do domu z pamiątką. Wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz statuetki.

W celu zrelaksowania się po biegu zamówiono dla najmłodszych zamek dmuchany, a dla wszystkich zorganizowano obfity poczęstunek.

Lokalni sponsorzy nagrodzili najmłodszych sportowców pucharami. Przeprowadzone zawody na nartorolkach w znaczny sposób przyczyniły się do zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego wśród uczestników.