baner - Godumy po Wojciechosku

Godumy po Wojciechosku

Książka „Godumy po wojciechosku” powstała z inicjatywy Zuzanny Kowalskiej – współautorki wielu publikacji poświęconych Ziemi Wojciechowskiej. Jest to wydawnictwo o tyle niezwykłe, że napisane nie przez naukowców czy znawców literatury polskiej, ale przez mieszkańców gminy Wojciechów, wykonujących na co dzień zawody np. kolejarza czy frezera, którzy zapisali swoje wspomnienia posługując się mową swoich ojców i dziadków.

okładka książki - Godumy po Wojciechosku

Publikacja ta została wydana w celu zachowania i ochrony gwary używanej przez lata przez mieszkańców Wojciechowa i okolic. Będąc zapisem języka tradycyjnego, zachowuje jednocześnie niepowtarzalny, osobny sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez żyjących ludzi. Książka stanowi swoisty dokument odmian dialektowych występujących na Ziemi Wojciechowskiej, zawiera również spis 100 przezwisk używanych dla rozróżnienia jej mieszkańców, często noszących to samo imię i nazwisko.

Serdecznie dziękujemy autorom książki, paniom: Zuzannie Kowalskiej, Bogusławie Bednarczyk, Zenobii Kobiałko, Joannie Mirosław, Zofii Sulimie oraz panom: Janowi Czępińskiemu i Romanowi Stachyrze za ogromne zaangażowanie podczas pracy nad publikacją.