Dożynki to zwieńczenie ciężkiej pracy rolników, od wieków zakorzenione w naszej kulturze i tradycji. To czas odpoczynku i zabawy, a także okazja by zaprezentować swoje talenty rękodzielnicze, kulinarne i artystyczne przez mieszkańców poszczególnych wsi.
Tegoroczne Święto Plonów w Gminie Wojciechów, obchodziliśmy 20 sierpnia. Organizatorem wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, Wójt i Rada Gminy w Wojciechowie oraz Parafia Rzymsko – Katolicka w Wojciechowie.
Podczas Dożynek mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wziąć udział w trzech konkursach:
– w konkursie wieńców dożynkowych
– w VIII konkursie „Smaki Ziemi Wojciechowskiej – Potrawy z owoców leśnych i dziko rosnących”
– w VIII konkursie „Smaki Ziemi Wojciechowskiej – Nalewki”
– w konkursie o Nagrodę Publiczności
Dożynki rozpoczął korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP w Wojciechowie z placu przy Kuźni Romana Czernieca. Na czele korowodu stanęli Starostowie tegorocznych Dożynek: Anna Młodnicka zamieszkała we wsi Halinówka oraz Mariusz Sygnowski z miejscowości Palikije Drugie.
O godz. 12.00 na placu przy Wieży została odprawiona Msza św. dziękczynna za zebrane plony. Przewodniczyli jej ks. Krzysztof Gałan Proboszcz Parafii Wojciechów oraz Sławomir Sura Proboszcz Parafii Palikije. Jak co roku o oprawę muzyczną mszy zadbali: Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie oraz Pan Organista.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wojciechów Artur Markowski, który powitał zebranych gości. Kolejnym punktem programu był koncert Orkiestry Dętej, a po nim odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych.
W tym roku do konkursu, wieńce przedstawiło 3 delegacje:
- Koło Gospodyń Wiejskich „Jedyneczki”
- Koło Gospodyń wiejskich „Sporniaczanki”
- Koło Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina
Prezentacji wieńców towarzyszyły krótkie występy słowno – muzyczne.
Wieńce oceniało Jury w składzie:
Mariola Tymochowicz, dr hab. prof. UMCS – etnolog i kulturoznawca, pracownik Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie oraz Muzeum Narodowego w Lublinie.
Marzena Bury – Kustosz Muzeum Narodowego w Lublinie.
Po prezentacji wieńców, w części artystycznej zaprezentował się Klub Seniora, a po nim Delegacja Wsi Halinówka podsumowała 90 lecie istnienia wsi. Pani Maria Stachyra, autorka kroniki Halinówki przedstawiła krótką historię miejscowości i opowiedziała o zasłużonych osobach, które się z niej wywodzą. Towarzyszyli jej przedstawiciele Rady Sołeckiej na czele z sołtysem Tomaszem Młodnickim oraz dzieci, które na koniec przemówienia poczęstowały wszystkich urodzinowymi cukierkami. Na stoisku Halinówki, można było oglądać wystawę fotografii dokumentującą dzieje wsi, a także prace artystyczne wykonane przez uzdolnione mieszkanki.
O godz. 15.00 odbył się obrzęd przekazania chleba. Starostowie Dożynek – Anna Młodnicka i Mariusz Sygnowski oddali w ręce Artura Markowskiego – Wójta Gminy Wojciechów, bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Włodarze Gminy, Starostowie częstowali podzielonym chlebem wszystkich zebranych na placu przy Wieży Ariańskiej, natomiast bułeczki rozdawały dzieci – Elena Chudzik i Mikołaj Stachyra. Wójt podziękował rolnikom za ciężki trud pracy żniwnej. Uhonorował również starostów Dożynek, wręczając im dyplomy oraz statuetki z motywem podkowy i kłosów, wykute przez Romana Czernieca – kowala z Wojciechowa.
Po przemówieniach władz ruszyło głosowanie w konkursie o nagrodę publiczności, oraz prezentacja potraw zgłoszonych do Konkursu Kulinarnego „Smaki Ziemi Wojciechowskiej”.
W tym roku tematem konkursu były potrawy z owoców leśnych i dziko rosnących.
Była to już ósma edycja konkursu, którego głównym celem jest promocja tradycyjnych potraw kulinarnych charakterystycznych dla Ziemi Wojciechowskiej oraz wymiana doświadczeń, rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczestników oraz integracja i aktywizacja społeczności lokalnej Gminy Wojciechów.
Konkurs ten adresowany był do kół gospodyń, stowarzyszeń, właścicieli punktów gastronomicznych i kwater agroturystycznych, oraz osób indywidualnych z terenu Gminy Wojciechów.
W konkursie wzięli udział:
- KGW Stasin, które przygotowało naleśniki z jagodami i sałatkę z żurawiną
- KGW Jedyneczki, które do konkursu przedstawiło knedle z jagodami i musem jagodowo – śmietanowym oraz wojciechowską zupę grzybową z zacierką
- KGW Sporniaczanki przygotowały zupę grzybową z grzankami oraz sernik z musem z owoców leśnych.
- Anna Kowalska Gospodarstwo agroturystyczne „Gajowianka” przygotowała Jagodowy chłodnik z ogórkiem, miętą i z dziadowskimi kluskami oraz Pasztet z grzybów z kaszą gryczaną i sosem jeżynowym
Produkty konkursowe były oceniane przez etnografów: Mariolę Tymochowicz oraz Marzenę Bury. Komisja konkursowa oceniała smak, wygląd i aranżację potraw, sposób prezentacji oraz ich obecność w tradycji kulinarnej Ziemi Wojciechowskiej. Po ocenie przez Komisję Konkursową przygotowane wyroby zostały przeznaczone do degustacji dla publiczności.
W tym roku, już po raz ósmy został też przeprowadzony konkurs na najlepszą nalewkę.
Wzięli w nim udział:
Danuta Czarkowska, KGW Jedyneczki, Robert Pałyga, Aleksander Wójcik, KGW Lawenda, Tadeusz Marcewicz, Katarzyna Jęczeń, Beata Trojanowska, Jacek Trojanowski, Marcin Węgorowski, KGW Sporniaczanki, Andrzej Węgorowski, Elżbieta Basak, Marek Lewandowski, Zbigniew Rynkowski.
Nalewki oceniane były przez:
Krystiana Gorzkowskiego – Członka Stowarzyszenia Kelnerów Polskich, wieloletniego jurora na konkursach nalewek oraz przedstawicieli Rady Gminy Wojciechów: Grzegorz Piroga
i Grzegorza Matyjasika
Po części oficjalnej wszyscy zebrani wysłuchali koncertów Kapeli Wojciechowskiej, Zespołu „Sporniaczanki”, KGW „Jedyneczki” oraz Renaty Bieleckiej z zespołu Pin Melodia.
W godzinach popołudniowych nastąpiło ogłoszenie wyników przeprowadzonych konkursów.
W konkursie wieńców dożynkowych jury przyznało następujące nagrody:
Do kategorii wieńców tradycyjnych jury zakwalifikowało jeden wieniec.
I nagrodę otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina
W kategorii wieńców nowoczesnych, zakwalifikowały się dwa wieńce:
I nagrodę otrzymał wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Sporniaka
II nagrodę otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jedyneczki” z Wojciechowa Kolonii Pierwszej.
Komisja konkursowa zauważyła wysoki poziom wykonania wieńców oraz wykorzystanie różnorodnych i naturalnych materiałów. Na wyróżnienie zasługiwały także przygotowane przez autorów części artystyczne. W zaprezentowanych przyśpiewkach i wierszach, Koła Gospodyń trafnie opisały aktualne wydarzenia i problemy lokalne.
Decyzją komisji Gminę Wojciechów na Dożynkach Powiatowych w Radawcu, które odbyły się dnia 27 września 2023 r. reprezentowali: Koło Gospodyń Wiejskich „Lawenda” ze Stasina oraz wsi Koło Gospodyń Wiejskich „Sporniaczanki”.
W konkursie ,,Smaki Ziemi Wojciechowskiej w kategorii „potrawy z owoców leśnych i dziko rosnących” komisja przyznała następujące miejsca:
I miejsce dla KGW Jedyneczki za Knedle z jagodami i musem jagodowo – śmietanowym
II miejsce dla KGW Sporniaczanki za Tradycyjną zupę grzybową z grzankami
III miejsce dla Kwatery Agroturystycznej „Gajowianka” za Jagodowy chłodnik z ogórkiem, miętą i z dziadowskimi kluskami
Wyróżnienie otrzymało KGW Stasin za naleśniki z jagodami.
W konkursie ,,Smaki Ziemi Wojciechowskiej – nalewki” po podliczeniu głosów komisja przyznała następujące miejsca:
I miejsce otrzymała nalewka „Smorodniówka” wykonana przez Andrzeja Węgorowskiego
II miejsce otrzymała nalewka „Jeżynówka” wykonana przez Katarzynę Jęczeń
III miejsce otrzymała nalewka „Wiewiórkowy przysmak” wykonana przez KGW Jedyneczki
Dwa Wyróżnienia otrzymały nalewki:
„Zdrowie z Natury” wykonana przez Danutę Czarkowską
„Nalewka Farmaceuty” wykonana przez Jacka Trojanowskiego
Nagrody pieniężne przyznane w konkursach ufundowane zostały przez sponsorów Dożynek.
Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpił Zespół Prymaki który doskonale rozbawił publiczność.
Podczas Dożynek przeprowadzony został również Konkurs Publiczności na najładniejszy wieniec dożynkowy. Uczestnicy Konkursu oddali na wieńce 134 głosy (w tym 132 ważne i 2 nieważne). W wyniku głosowania publiczności największą liczbę głosów – 60, otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Sporniaczanki, 48 głosów otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Jedyneczki z Wojciechowa Kolonii Pierwszej, natomiast 24 głosy otrzymał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Lawenda ze Stasina. Autorzy nagrodzonego wieńca (KGW Sporniaczanki) otrzymali talon na kwotę 200 zł do zrealizowania w Firmie Lavista. Natomiast KGW Jedyneczki oraz KGW Lawenda ze Stasina otrzymali talony na 100 zł – również do zrealizowania w Firmie Lavista.
Spośród osób głosujących został rozlosowany Rower ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Poniatowej. Ponadto losowane były również trzy vouchery na projektowanie ogrodów przez firmę Arteam, siedem wejściówek do Luminapark w Lublinie ufundowane przez Fabrykę Dobrej Zabawy oraz naczynia zakupione przez Organizatora z wpłat sponsorskich.
Wszyscy uczestnicy Dożynek częstowani byli cukierkami ufundowanymi przez Fabrykę Pszczółka oraz miodami ufundowanymi przez firmę Apidae. Dla delegacji oraz zespołów artystycznych biorących udział w Dożynkach przygotowane były potrawy z grilla, lody oraz napoje chłodzące, a na dzieci czekały atrakcje przygotowane przez Fabrykę Dobrej Zabawy.
Na placu przy Wieży Ariańskiej swoją ofertę prezentowali pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy przeprowadzili wśród publiczności konkurs z nagrodami.
Obsługę konferansjerską poprowadziła Katarzyna Jóźwik. Zabezpieczenie przeciwpożarowe imprezy zapewnili strażacy z OSP Ignaców
Sponsorami tegorocznych dożynek byli:
- Radni Rady Gminy Wojciechów
- Artur Markowski Wójt Gminy Wojciechów
- Tomasz Zielonka Zastępca Wójta Gminy Wojciechów
- Marek Wojciechowski Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego
- Michał Sumiński Przewodniczący Rady Gminy Wojciechów
- Anna Pyź Sekretarz Gminy Wojciechów
- Mirosława Walat Skarbnik Gminy Wojciechów
- Anna Rynkowska Radna Powiatu
- Bank Spółdzielczy w Poniatowej
- Grzegorz Matyjasik Gospodarstwo Rolne
- Tadeusz Lalak LAVISTA
- Anna Gubańska Sklep Spożywczo – Przemysłowy Ignaców
- Aneta Patrzylas Firma Budowlana
- Piotr Tarczyński Firma Projektowo – Usługowa „PROJ – TECH”
- Monika Chołody ART. – BRUK
- Marcin Mirosław INOX- TECH
- Przemysław Cabań CHOINKI CABAŃ
- Damian Pluta BUDOWRENT
- Fabryka Dobrej Zabawy
- Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. Z o.o.
- Pawtrans Holding Sp. Z o.o.
- Roman Madejek PPTHU ROLBUD i Kopalnia Piasku
- Łukasz Fryga APIDAE
- Agnieszka Kołodziejczyk – Biuro Rachunkowe
- Roman i Danuta Czerniec – Kuźnia Wojciechów
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów”
- Market Lewiatan Wojciechów
- Market Stokrotka Wojciechów