Dobre praktyki z Roztocza

Dobre praktyki z Roztocza

Kolejnym etapem realizacji projektu pn. „Dziedzictwo lokalne Gminy Wojciechów – nowoczesne formy dystrybucji” realizowanego  przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie był wyjazd studyjny na Roztocze. We wtorek, 7 września 2021 r. w godzinach porannych, 45 osób pod opieką pracowników GOK w Wojciechowie wyruszyło w kierunku Sitna. Na miejscu czekała na grupę pani Nina Drozdowska, pracownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie.  Pod jej kierunkiem osoby uczestniczące w wyjeździe odbyli szkolenie nt. „Aspekty prawne dotyczące przetwarzania i sprzedaży produktów lokalnych” oraz „Sprzedaż produktów lokalnych”. Aby zdobyć umiejętności praktyczne uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których uczyli się pakowania i ozdabiania produktów lokalnych oraz sporządzania etykiet dla żywności zgodnie z wytycznymi.  Uczestnicy podzieleni na grupy, mieli za zadanie jak najlepiej wyeksponować pięknie ozdobione słoiczki z przetworami. Starannie przygotowane stoiska wystawiennicze podlegały wzajemnej ocenie.

Podczas zajęć warsztatowych osoby podzielone na grupy stworzyły listę potraw tradycyjnych  charakterystycznych dla Gminy Wojciechów oraz wypracowywały listę produktów pretendendujących do miana produktu lokalnego Ziemi Wojciechowskiej. Po smacznym obiedzie grupa zwiedzała atrakcje turystyczne Roztocza.

Drugi dzień wyjazdu poświęcony był na szkolenie objazdowe, podczas którego przez cały dzień grupa zwiedzała tamtejsze punkty sprzedaży bezpośredniej. Pod opieką pracowników GOK w Wojciechowie oraz Pani Niny Drozdowskiej odwiedzili Olejarnię Świąteczną w Ruszowie, Zagrodę Guciów, Kramik „Chleb i coś do chleba” w Guciowie oraz  Hodowlę Ryb Łososiowatych „Pstrąg Roztoczański” i Restaurację Rybną „Chata Rybaka” w Bondyrzu. Wyjazd zakończył się wizytą w Pasiece i Zagrodzie Edukacyjnej Ulik w Mokremlipiu.

Podpatrywanie dobrych praktyk sprzedaży produktów lokalnych, oglądanie ekspozycji tych produktów oraz wymiana doświadczeń, były niezwykle pouczającą lekcją dla mieszkańców Gminy Wojciechów.  Mamy nadzieję, że przyniesie on wymierne korzyści w postaci stworzenia i wypromowania markowych produktów Ziemi Wojciechowskiej, a także stanie się impulsem do zaktywizowania mieszkańców naszej gminy w kierunku sprzedaży bezpośredniej wytwarzanych tutaj produktów.

2021-09-10T16:36:20+00:0010 wrzesień, 2021|Categories: Aktualności, Dziedzictwo lokalne Gminy Wojciechów|