Zapraszamy na XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali – Wojciechów 2018

//Zapraszamy na XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali – Wojciechów 2018

Zapraszamy na XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali – Wojciechów 2018

Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na

XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali

6 – 8 lipca 2018 r. w Wojciechowie woj. lubelskie

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Współorganizatorzy: Urząd Gminy w Wojciechowie oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich
Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Kultura ludowa i tradycyjna”

Do udziału w Spotkaniach zapraszamy mistrzów wraz z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.
Spotkania rozpocznie Sympozjum nt. „Materialne i niematerialne dziedzictwo tradycyjnego kowalstwa artystycznego i jego przemiany na przestrzeni dziejów” w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład na temat: „Tradycyjne kowalstwo Cyganów w Karpatach” oraz „Starożytne techniki zdobienia metalu”. W godzinach popołudniowych kowale spotkają się na WalnymZebraniu Stowarzyszenia Kowali Polskich.

W drugim dniu Spotkań (7 lipca 2018 r. – sobota) kowale będą uczestniczyć w konkursie kowalstwa artystycznego w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace – pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali. Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.

Przez cały dzień będzie trwał pokaz grawerowania metalu technikami tradycyjnymi oraz rzeźbienia japońską metodą „chokin”.
Ponadto odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia.
Na placu przy Wieży Ariańskiej uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, będą prezentować zdobyte umiejętności, a także swoje pasje.
W niedzielę, 8 lipca 2018 r. w godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby.

W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność. Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.

Ogólnopolskim Spotkaniom Kowali będzie towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady. Szczegółowy program imprezy wkrótce.
Uwaga! W niedzielę poprzedzającą Spotkania ( 1 lipca 2018 r.) w Wojciechowie odbędą się Otwarte Warsztaty Podkuwnicze, podczas których zapraszamy na pokazy profesjonalnego wykonywania podków i podkuwania koni.
Jednocześnie informujemy, że w dniu 9 lipca ( poniedziałek) zostanie w Wojciechowie przeprowadzony egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w Imprezie prosimy o kontakt z organizatorem:

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9