Zapraszamy na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2019

//Zapraszamy na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2019

Zapraszamy na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej Wojciechów 2019

Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub  zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na

Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej
12 – 14 lipca 2019 r.
Wojciechów woj. lubelskie

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Współorganizatorzy: Urząd Gminy w Wojciechowie oraz Stowarzyszenie Kowali PolskichDofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa i tradycyjna” z Funduszu Promocji Kultury

Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej organizowane w dniach 12 – 14 lipca 2019 r. w  Wojciechowie woj. lubelskie

Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Targów wezmą udział w konkursie kucia artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich, w konkursie o Nagrodę Publiczności oraz w pokazie kucia konia. Do udziału w Targach zapraszamy mistrzów wraz z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.

Spotkania rozpocznie Sympozjum nt. ”Działania na rzecz ochrony tradycyjnego kowalstwa artystycznego oraz wspieranie zjawisk związanych z jego transformacją”. Podczas Sympozjum zaprezentowane zostaną wykłady nt. ”Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia”, oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”.W godzinach popołudniowych kowale spotkają się na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Kowali Polskich.

W drugim dniu Targów (13 lipca 2019 r. – sobota)  kowale będą uczestniczyć w konkursie kowalstwa artystycznego, w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace – pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali . Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.  Przez cały dzień będzie trwał  „Pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych” . W godzinach wieczornych odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia. Na placu przy Wieży Ariańskiej uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, będą prezentować zdobyte umiejętności a także swoje pasje.

W niedzielę, 14 lipca 2019 r.  w godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Jednocześnie kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz odlewania żelaza w piecu dymarskim.

W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność.  Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.
Niezwykle ważnym wydarzeniem podczas tegorocznych Targów, będzie Uroczyste Otwarcie Alei Zasłużonych Kowali.
Ogólnopolskim Targom Sztuki Kowalskiej będzie towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady.

Jednocześnie informujemy, że w dniu 15 lipca ( poniedziałek) zostanie w Wojciechowie przeprowadzony egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w Imprezie prosimy o kontakt z  organizatorem:

Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9