Teatralna niedziela w Gminie Wojciechów

//Teatralna niedziela w Gminie Wojciechów

Teatralna niedziela w Gminie Wojciechów

W ostatnią niedzielę marca w Wojciechowie, odbył się jubileuszowy, XX Gminny Przegląd Twórczości Teatralnej Szkół. Organizatorem tego wydarzenia jest niezmiennie Gminny Ośrodek Kultury przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Wojciechowie.
To wielkie święto teatru każdego roku gromadzi młodych aktorów ze wszystkich szkół naszej Gminy. W przygotowania do niego zaangażowane są nie tylko dzieci i nauczyciele reżyserujący przedstawienia ale również rodzice, którzy dbają o stroje i elementy scenografii.
W tym roku w Przeglądzie zaprezentowało się siedem grup:
• Grupa teatralna Maska ze Szkoły Podstawowej w Maszkach złożona z uczniów klas V,VI i VII zaprezentowała spektakl „JAŚ I MAŁGOSIA, CZYLI GLINIANE SERCE”. Reżyserem spektaklu była Sylwia Popiołek, natomiast oprawę muzyczną przygotował Leszek Iwaniak.
• Najmłodsza grupa w Przeglądzie pod nazwą Violet reprezentująca Szkołę Podstawową w Wojciechowie wystawiła spektakl pt. „BEZ NAS TO NIE TO SAMO”. Opiekunem grupy jest Karolina Gajowiak
• Teatr Marionetka ze Szkoły Podstawowej w Palikijach złożony z uczniów starszych klas wystawił spektakl „SEN ALICJI” przygotowany według autorskiego scenariusza opiekunki grupy – Renaty Walczak.
• Szkoła Podstawowa w Łubkach reprezentowana przez teatr Trele Morele przygotowała spektakl pt. „O BIEDNYM WILKU i PRZEBIEGŁYM ZIELONYM KAPTURKU”. Reżyserem przedstawienia była Katarzyna Masiukiewicz.
• KSIĄŻĘ SZUKA ŻONY” to spektakl który zaprezentowała Grupa Artystyczna „Komar” ze Szkoły Podstawowej w Miłocinie prowadzona przez Agatę Górską.
• Agnieszka Bardzel ze Szkoły w Wojciechowie przygotowała do przeglądu dwie grupy. Grupa teatralna Mała Trema złożona z uczniów klas piątych i szóstych wystawiła sztukę ”STRACHY NA LACHY” , natomiast teatr Trema złożony z uczniów III klasy Gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej zaprezentował spektakl ”A więc wojna”.
Wszystkie występy oceniało jury w składzie: Henryk Kowalczyk – główny instruktor teatralny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Urszula Brytan – Golejewska – aktorka związana z Teatrem Scena 6. Czas oczekiwania na werdykt został szczelnie wypełniony występami zespołów wokalnego oraz tanecznego działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie oraz Grupy Gitarzystów z Domu Kultury z Chodla.
Przed ogłoszeniem wyników Joanna Kaznowska Radna Powiatu Lubelskiego oraz Krzysztof Górecki Prezes Stowarzyszenia „U Źródeł Ciemięgi” wręczyli Grupie Trema oraz jej opiekunce Pani Agnieszce Bardzel podziękowania za wieloletnią działalność teatralną. Z racji wygaszania Gimnazjów, Trema na scenie wystąpiła po raz ostatni. Laureaci ze wzruszeniem pożegnali się z publicznością.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się z udziałem: Artura Markowskiego – Wójta Gminy Wojciechów, Michała Sumińskiego – Przewodniczącego Rady Gminy Wojciechów, Jarosława Zubrzyckiego -Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Agnieszki Gąski – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie oraz Jury.
Decyzją Komisji statuetki otrzymały grupy: Maska ze Szkoły Podstawowej w Maszkach, Mała Trema ze Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, oraz Trele Morele ze Szkoły Podstawowej w Łubkach. Oprócz nich nominację do Eliminacji Powiatowych, które odbędą się w Bełżycach, otrzymały Grupa Teatralna Marionetka ze Szkoły Podstawowej w Palikijach, Grupa Artystyczna „Komar” ze Szkoły Podstawowej w Miłocinie oraz Teatr Trema z Gimnazjum w Wojciechowie.
Tradycyjnie podczas Przeglądu jury wybierało najlepszych aktorów. W tym roku statuetkę zdobyła Julia Grzegorczyk ze Szkoły Podstawowej w Łubkach za rolę Zielonego Kapturka. Ponadto dyplomy dla najlepszych aktorów zdobyły Aleksandra Guz ze Szkoły Podstawowej w Maszkach za rolę Małgosi oraz Aleksandra Koziej ze Szkoły Podstawowej w Palikijach za rolę Królowej. Dla najlepszych aktorów i nauczycieli reżyserujących przedstawienia, w których oni grali Pan Wójt Artur Markowski ufundował bilety na spektakl „Mistrz i Małgorzata” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.
Dziękujemy wszystkim za udział w XX Gminnym Przeglądzie Twórczości Teatralnej Szkół, gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów na dalszych etapach.

2019-04-01T16:56:59+00:001 Kwiecień, 2019|Categories: Aktualności|