Ogólnopolskie Spotkania Kowali

//Ogólnopolskie Spotkania Kowali

Ogólnopolskie Spotkania Kowali

Ogólnopolskie Spotkania Kowali odbywają się w Wojciechowie od 1984 roku. Od 1992 roku ich organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury.

Jest to trzydniowa impreza, podczas której spotykają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy m.in. z Białorusi, Ukrainy oraz z Węgier. Stałym elementem wszystkich spotkań jest udział uczestników w dwóch konkursach:

  • Kowalstwa artystycznego
  • o Nagrodę Kowali Polskich

Chętni kowale uczestniczą również w pokazie kucia konia. W konkursie kowalstwa artystycznego kowale we własnych kuźniach wykuwają pracę konkursową na temat wskazany przez organizatora. Po przyjeździe do Wojciechowa przekazują ją jury.

 

Tematy prac konkursowych są bardzo różne, na przestrzeni lat były to żyrandole, kraty, lampy ogrodowe, krzesła. Drugą pracę wykonują w czasie konkursu. Jury w skład którego wchodzą etnografowie i kowale oceniając prace bierze pod uwagę: wykorzystanie tradycyjnych technik kowalskich, kompozycję wykonanych przedmiotów, funkcjonalność, nawiązanie do tradycji regionalnych oraz poziom artystyczny wykonanych prac.

Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego oceniane są również przez samych kowali. Autor najlepszej pracy otrzymuje Nagrodę Kowali Polskich. Chętni kowale uczestniczą również w pokazie podkuwania koni.  Na przestrzeni lat w Spotkaniach wzięło udział ponad 150 kowali. Spotkania są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zawarcia przyjaźni i wyrażenia problemów z jakimi spotyka się kowal artysta w codziennej pracy. Uczestniczą w nich zarówno kowale prowadzący własne kuźnie jak i kowale którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia już nie kują, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym. Impreza organizowana jest w lata parzyste.

2017-04-10T13:45:13+00:0010 Kwiecień, 2017|Categories: Ogólnopolskie Imprezy Kowalskie|