Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

//Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W niedzielę 11 listopada, minęła 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Rano o godz. 9.00 w obecności wójta Pana Jana Czyżewskiego oraz wójta elekta Pana Artura Markowskiego w asyście Ochotniczych Straży Pożarnych i pocztów sztandarowych na maszt przy OSP Wojciechów została uroczyście wciągnięta flaga państwowa oraz zgromadzeni odśpiewali hymn. Następnie z okazji jubileuszu o godz. 9.30 została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym w Wojciechowie. We Mszy wzięły udział poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Wojciechowa, Wojciechów Kolonii Pierwszej, Ignacowa, Stasina, harcerzy z Gminy Wojciechów oraz Szkół z Wojciechowa i Maszek. Oprawę muzyczną Mszy przygotowała Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie. Tuż po Nabożeństwie miała miejsce część artystyczna  w wykonaniu Klub Seniora oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wojciechowie. W duchu patriotycznym zostały przedstawione wiersze oraz pieśni żołnierskie i patriotyczne, wspólnie został odśpiewany hymn Państwowy .

Po zakończonym „ Rotą” występie, poprowadzony przez Orkiestrę Dętą korowód złożony z uczestników uroczystości, przemaszerował pod Pomniki Tadeusza Kościuszki i Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego Poległych w latach 1939-1945. Przez ks. Jana Hałasę została odmówiona modlitwa następnie głos zabrali Pan Jan Czyżewski Wójt Gminy Wojciechów oraz Pan Artur Markowski Wójt Elekt. Delegacje złożyły wieńce i została odśpiewana pieśń „Boże coś Polskę”.

Przypominamy, że pomniki pod którymi co roku się spotykamy, są wyrazem pamięci mieszkańców Gminy Wojciechów o bohaterach lokalnych i narodowych.

Pomnik Tadeusza Kościuszki stanął w Wojciechowie 101 lat temu – 15 października 1917 r. Ufundowany on został z dobrowolnych składek ludności naszej wsi, w której pod wpływem wieści o obaleniu caratu i o rewolucji październikowej  rodził się patriotyzm i nadzieja, że naród polski doczeka się odmiany. Od tej pory ten plac stał się miejscem spotkań patriotycznych, na którym z okazji wszelkich Świąt nasi lokalni patrioci składali wieńce i palili świece.

Drugi pomnik ufundowało w 1995 r. Gminne Koło Kombatantów z Wojciechowa, aby uczcić pamięć o żołnierzach wywodzących się z naszej gminy, którzy polegli w czasie II wojny światowej. Kilka lat temu z inicjatywy kombatanta Józefa Szewczyka na pomniku wygrawerowany został  orzeł.

2018-11-13T16:24:27+00:0013 Listopad, 2018|Categories: Aktualności|