Gala Finałowa projektu „Zakręceni kulturalnie”

//Gala Finałowa projektu „Zakręceni kulturalnie”

Gala Finałowa projektu „Zakręceni kulturalnie”

24 października, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wojciechowie odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie pod nazwą „Zakręceni kulturalnie – oferta warsztatowa dla mieszkańców gminy Wojciechów”. Zadanie to realizowane było w ramach programu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej, Priorytet: „Edukacja kulturalna 2019” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym jego założeniem była organizacja cyklu warsztatów: teatralnych, plastycznych, zdobienia techniką decupage, filcowych zwierzaków, recyklingu oraz „tradycyjny wymiar nowoczesności”. Oferta ta skierowana była do dzieci i młodzieży oraz  do dorosłych mieszkańców Gminy Wojciechów.

Wszystkie zajęcia realizowane w ramach projektu prowadzone były przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Warsztaty teatralne poprowadził Patryk Pawelec – recytator, monodramista, instruktor żywego słowa w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Zajęcia te zorganizowane zostały w wymiarze 10 godzin zegarowych dla każdej z pięciu szkół. Podczas warsztatów dzieci zdobywały wiedzę na temat sztuki teatralnej, dowiedziały się jak poprzez gesty, mimikę i ruch sceniczny, wyrazić siebie i swoje emocje, a także rozwijały swoją wrażliwość i kreatywność. Dzięki tym praktycznym wskazówkom, podczas Gali zaprezentowały 3 etiudy teatralne, za pośrednictwem których opowiedziały ciekawe historie z głębszym przesłaniem.

Warsztaty plastyczne prowadziła Renata Gawryluk – Juszka – instruktor plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Zajęcia te zorganizowane zostały w wymiarze 6 godzin zegarowych dla każdej z pięciu szkół. Założeniem tych warsztatów było przeprowadzenie cyklu spotkań obejmujących następujące techniki: malarstwo sztalugowe, kalkograf, transfer, powidok. Dzieci nie tylko zapoznały się z każdą z technik, ale przede wszystkim zdobyły wiedzę z zakresu prac plastycznych, rzadko wykonywanych podczas normalnych zajęć lekcyjnych. Podczas tych warsztatów powstało kilkaset fantastycznych prac.

Warsztaty zdobienia techniką decupage prowadziła Monika Matuła – Wetzlich która, prowadzi Klub Rękodzieła Artystycznego „Ziemianka” w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Zajęcia zorganizowane zostały w wymiarze 4 godzin zegarowych dla każdej z pięciu szkół. Głównym założeniem warsztatów była nauka zdobienia za pomocą serwetek oraz łączenia wzorów i kolorów. Powstało wiele ciekawych ozdób świątecznych i walentynkowych. Monika prowadziła tez warsztaty filcowe zwierzaki. Oferta ta skierowana była do młodzieży. Zajęcia zorganizowane zostały w wymiarze 4 godzin zegarowych dla każdej z pięciu szkół. Podczas zajęć uczestnicy poznali zasady szycia ręcznego. Uczyli się szycia zabawek z filcu, poznawali ścieg fastrygowy oraz ścieg na okrętkę, co przyczyniło się do wyrobienia i utrwalenia prostych czynności manualnych. Pani instruktor popriowadziła również warsztaty z recyklingu, które były skierowane do starszych dzieci z pięciu szkół gminy Wojciechów. Zorganizowane zostały w wymiarze 6 godzin zegarowych. Uczestnicy zajęć uczyli się projektowania, szycia z materiałów z odzysku, poznawali ściegi krawieckie. Z niepotrzebnych dzieci uszyły wiele ciekawych toreb, saszetek i zakładek do książek.

Dla osób dorosłych zorganizowane zostały warsztaty tradycyjny wymiar nowoczesności, które poprowadziła również Monika Matuła – Wetzlich – instruktor rękodzieła. Warsztaty te skierowane były do osób dorosłych zamieszkałych na terenie Gminy Wojciechów i zrealizowane zostały w wymiarze 15 godzin zegarowych. Podczas zajęć uczestnicy projektowali i wykonywali kartki okolicznościowe metodą haftu matematycznego oraz ozdoby ze sznurka czyli makramę. Uczestniczki projektu poznały zasady perforowania papieru, kompozycji oraz doboru kolorystyki nici. Zapoznały się również z metodą scrabookingu – ozdabianie skrawkami papieru, wycinankami, naklejkami, koralikami, wstążkami. Panie uczyły się również techniki makramy – sztuki wiązania sznurków, dzięki niej można stworzyć wiele rzeczy użytku codziennego. Mieszkanki gminy zrobiły wiele kart okolicznościowych oraz makramowe kwietniki, zazdrostki i świeczniki.

Efekt kilkumiesięcznej pracy uczestników projektu został zaprezentowany podczas Gali Finałowej. Nabyte na warsztatach umiejętności zaprezentowali także uczestnicy warsztatów teatralnych. Na wszystkie osoby biorące udział w projekcie czekał również poczęstunek.

Warto nadmienić, że w sumie w warsztatach uczestniczyło około 400 osób! Pokazuje to jak dużo jest w naszej gminie osób zainteresowanych rozwojem osobistym, artystycznym. Być może dzięki takim warsztatom dzieci odkryły w sobie talenty, o których istnieniu wcześniej nie wiedziały?

Dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu oraz Dyrektorom szkół, w których prowadzone były warsztaty.

2019-10-24T16:43:59+00:0024 Październik, 2019|Categories: Aktualności|